זכויות עובדים עקב מצב מיוחד בעורף ביישובי עוטף עזה מיום 05/05/2019 עד ליום 06/05/2019

עורך דין לדיני עבודה בכרמיאלזכויות עבודים עקב מצב מיוחד בעורף ביישובי עוטף עזה מיום 05/05/2019 עד ליום 06/05/2019

ביום 05.05.2019 הוכרז מצב מיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 ק”מ מרצועת עזה

האם חייב לצאת לעבודה?

ע”פ חוק ההתגוננות האזרחית, תשי”א-1951, אם ניתנה הנחיה להישאר במקלטים אזי לא ניתן לחייב את העובד להופיע לעבודה. כל עוד, הוכרז מצב מיוחד אסור לפטר עובד אם בחר להישאר בבית ולא לצאת לעבודה עקב מצב בטחוני כשלמעסיק אין מרחב מוגן בעבודה עפ”י הנחיות של פיקוד עורף נכון ליום 06/05/2019.

 

אם מותר להעדר מעבודה לצורך השגחה בילד?

בהתאם לחוק הגנה על עובדים בשעת חירום אסור לפטר עובד בשל היעדרותו מהעבודה לצורך השגחה על ילדו, הנמצא עימו, עקב סגירת מוסד חינוך בשל הוראה בשעת התקפה או מחמת מצב מיוחד בעורף בהתאם לחוק התגוננות אזרחית ומתקיים אחד מהתנאים הבאים: הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית של העובד/ת או שהעובד/ת הוא הורה עצמאי או בן הזוג של העובד לא נעדר מעבודתו או נבצר ממנו להשגיח על הילד או במקום העבודה של העובד או בן זוגו לא נמצא סידור הולם להשגחה על הילד ובלבד גילו של ילד עד 14 שנים או 21 שנים עם צרכים מיוחדים.

האם חייב עובד לקבל שכר רגיל אם המעסיק סגר את העסק עקב מצב בטחוני?

אם פיקוד העורף הורה על סגירת מקום העבודה אז, עובד יהיה זכאי לשכר עבודה רגיל בגין אותם ימים שלא התייצב לעבודה. לדוגמא, מקומות עבודה עם התקהלות מעל 300 איש או מקומות עבודה עם התקהלות עד 300 איש ולא קיים מרחב מוגן במקום עבודה או לא קיים זמן מספיק להגיע למרחב מוגן בהתאם ללוח זמנים אשר נקבעו ע”י פיקוד עורף נכון ליום 06/05/2019.

זכויות למעסיקים עקב סגירת עסקים עקב מצב מיוחד בעורף ביישובי עוטף עזה?

ביום 05.05.2019 הוכרז מצב מיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 ק”מ מרצועת עזה. על כן,  בהתאם להחלטה של  משה כחלון, שר אוצר מעסיקים יהיו רשאים לבקש פיצויים מן המדינה עבור ימים שעסק היה סגור ותשלום שכר עבודה ותנאים נלווים לעובדיהם אשר לא הגיעו לעבודה בשל מצב מיוחד בדרום נכון ליום 05/05/2019.

אם פיקוד העורף הורה על סגירת מקום העבודה אז, עובד יהיה זכאי לשכר עבודה רגיל בגין אותם ימים שלא התייצב לעבודה.  כשפיקוד העורף לא הורה על סגירת מקום העבודה, אז מעסיק רשאי להוציא את עובדיו לחופשה כפויה ולנכות את ימי ההיעדרות של העובדים ממכסת ימי החופשה השנתית שצברו. אולם, לא יכול לצבור ימי חופשה במינוס.! כוונה, אם עובד ניצל נכון ליום 05/05/2019 כל ימי חופשה אז, לא יכול לרשום בתלוש שכר 2 ימי חופשה במינוס כשעובד נעדר מעבודה ביום 05/05/2019  וביום 06/05/2019 אלא, חייב לשלם לו שכר רגיל בגין אותם ימי העדרות.

 האם זכאים עובדים להעדר ממקום עבודה במפעל חיוני?

אם מקום העבודה הוכרז על ידי פיקוד העורף כמפעל חיוני, העובד חייב להגיע לעבודה. אי-התיצבות לעבודה במקרה כזה עשויה להיות עבירה פלילית והעובד לא יהיה זכאי לקבל שכר, נכון ליום 06/05/2019

האם עובד זכאי לתשלום שכר בשל פחד להגיע למקום עבודה עקב מצב בטחוני ?

אם הנחיות פיקוד העורף קבעו שבאזור שבו העובד מועסק יש להישאר במרחב מוגן ולא לצאת לעבודה, ועל-פי קביעת פיקוד העורף מקום העבודה אינו מוגן, אזי עובד שנעדר מהעבודה יהיה מוגן מפני פיטורים. שאלה קשה מתעוררת כאשר במעבר לעבודה ובנסיעה לעבודה אין מרחב מוגן? לכן, במקרה זה, אין תשובה חד משמעית בחוק אולם, לפי הרציונל מקום עבודה עם מרחב מוגן כוונה גם לדרך לעבודה וממנה. לכן, במקרה כשהוכרז מצב חירום ואין מרחב מוגן בדרך לעבודה או מממנה בטווח של עד 40 ק”מ מרצועת עזה אז, במקרה זה עובדים יהיו חסינים מפני פיטורים ויקבלו שכר רגיל עקב העדרותם מעבודה.

אם מקום העבודה נמצא מחוץ לטווח הסכנה מעל 40 ק”מ מרצועת עזה, והעובד לא הגיע לעבודה בשל הפחד לצאת מביתו, הוא לא יהיה מוגן מפני פיטורים, והמעסיק יוכל לנכות היעדרות זו מהשכר או ממכסת ימי החופשה השנתית שצבר העובד. בנוסף, אם מקום העבודה הוכרז על ידי פיקוד העורף כמפעל חיוני, חייב העובד להגיע לעבודה. עובד שלא התייצב לעבודה במפעל חיוני, לא יהיה זכאי לשכר נכון ליום 06/05/2019.

מה שכר שיקבל עובד כשנעדר מעבודה עקב מצב מיוחד?

סעיף 18 ב לחוק הגנה על עובדים בשעת חירום קובע כי עובד שנעדר בימים בהם היה מקום מגוריו או מקום עבודתו באזור הכרזה אסור לנכות לו ימי חופשה בגין תקופת ההיעדרות. במקרה זה קובע החוק כי יש לשלם לעובדים שכר על פי הסכומים שנקבעו בהסכם עם ההסתדרות וסכומים אלה ייחשבו כשכר עבודה רגיל.  יתירה מכך, עובדים יהיו זכאים גם לתנאים נלווים בגין אותם ימי העדרות כגון: הפרשות לפנסיה ולפיצויים, תשלום וותק, הפרשות לקרן השתלמות וכו’

כותב מאמר יעקב שניטמן, עורך דין לענייני עבודה ותחום משפט עבודה

יעקב שניטמן משרד עורכי דין דיני עבודה – טיפול משפטי מקצועי לשכירים ומעסיקים בחיפה ובצפון.

עורך דין יעקב שניטמן הינו מומחה בתחום דיני העבודה בקריות, מספק שירותים משפטיים באזור כרמיאל  ואזור צפון וייצוג שכירים ומעסיקים בקרית חיים וקריית מוצקין.

יעקב שניטמן עורך דין לענייני עבודה מספק שירותים מקצועיים בתחום דיני עבודה בקרית ביאליק ובקרית אתא. 

עורך דין מומחה בדיני עבודה יעקב שניטמן באמצעות מערכת שכר מתקדמת לחישוב זכויות בעבודה מעניק ייעוץ וייצוג משפטי הן לשכירים והן למעסיקים וליטיגציה מקצועית בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה ובנצרת.

מחפשים עו”ד חזק בתחום עבודה וזכויות עובדים אתם צריכים את עורך הדין בדיני עבודה יעקב שניטמן מומחה לחישובי שכר ותנאים סוציאליים בעבודה באור עקיבא ובחדרה. יעקב שניטמן משרד עורכי דין לעבודה באזור טירת כרמל ובעתלית. עורכי דין  לעבודה באזור אור עקיבא וחדרה.  עורכי דין מומלצים בתחום דיני עבודה בזכרון יעקב ובבנימינה.

פנו ליעקב שניטמן עורך דין ותיק בתחום דיני עבודה באזור חיפה וצפון לקבל ייעוץ וטיפול מקצועי בענייני עבודה בקריות ובנשר.

שינוי גודל גופנים
Open chat
Powered by